• Home
  • News
  • Entertainment
  • LAD Originals

U OK M8?
Free To Be
Extinct
Citizen Reef

To make sure you never miss out on your favourite NEW stories, we're happy to send you some reminders

Click 'OK' then 'Allow' to enable notifications

Not now
OK

Here’s all the Grammy Award 2023 nominations

Velentina Boulter

Published 
| Last updated 

Here’s all the Grammy Award 2023 nominations

The nominations for the 2023 Grammy Awards have been announced, with the Award Ceremony scheduled for 5 February, 2023.

This year, Beyoncé received the most number of nominations with nine, including Album of the year for Renaissance, and ‘Break My Soul’ receiving Song of the Year.

Kendrick Lamar’s Mr Morale and the Big Steppers received eight Grammy nominations, followed by Adele and Brandi Carlile with seven nominations each.

Below are this years nominees:

GENERAL FIELDS

Album of the Year

  • Voyage - ABBA
  • 30 - Adele
  • Un Verano Sin Ti- Bad Bunny
  • RENAISSANCE - Beyoncé
  • Good Morning Gorgeous- Mary J. Blige
  • In These Silent Days- Brandi Carlile
  • Music Of The Spheres- Coldplay
  • Mr Morale & The Big Steppers- Kendrick Lamar
  • Special- Lizzo
  • Harry’s House- Harry Styles

Record of the Year

  • Don't Shut Me Down- ABBA
  • Easy on Me - Adele
  • BREAK MY SOUL - Beyoncé
  • Good Morning Gorgeous - Mary J. Blige
  • You and Me On The Rock - Brandi Carlile Featuring Lucius
  • Woman - Doja Cat
  • Bad Habit - Steve Lacy
  • The Heart Part 5 - Kendrick Lamar
  • About Damn Time - Lizzo
  • As It Was - Harry Styles

Song of the Year

  • abcdefu - Gayle
  • About Damn Time - Lizzo
  • All Too Well (10 Minute Version) - Taylor Swift
  • As It Was - Harry Styles
  • Bad Habit - Steve Lacy
  • BREAK MY SOUL- Beyoncé
  • Easy on Me - Adele
  • GOD DID - DJ Khaled featuring Rick Ross, Lil Wayne, Jay-Z, John Legend and Fridayy
  • The Heart Part 5 - Kendrick Lamar
  • Just Like That- Bonnie Raitt

Best New Artist

  • Anitta
  • Omar Apollo
  • DOMi &JD Beck
  • Muni Long
  • Samara Joy
  • Latto
  • Måneskin
  • Tobe Nwigwe
  • Molly Tuttle
  • Wet Leg

POP

Best Pop Solo Performance

  • Easy On Me- Adele
  • Moscow Mule- Bad Bunny
  • Woman- Doja Cat
  • Bad Habit- Steve Lacy
  • About Damn Time- Lizzo
  • As It Was- Harry Styles

Best Pop Duo/Group Performance

  • Don't Shut Me Down- ABBA
  • Bam Bam- Camila Cabello Featuring Ed Sheeran
  • My Universe- Coldplay & BTS
  • I Like You (A Happier Song)- Post Malone & Doja Cat
  • Unholy- Sam Smith & Kim Petras

Best Traditional Pop Vocal Album

  • Higher- Michael Bublé
  • When Christmas Comes Around...- Kelly Clarkson
  • I Dream Of Christmas (Extended)- Norah Jones
  • Evergreen- Pentatonix
  • Thank You- Diana Ross

Best Pop Vocal Album

  • Voyage- ABBA
  • 30- Adele
  • Music Of The Spheres- Coldplay
  • Special- Lizzo
  • Harry's House- Harry Styles

DANCE/ ELECTRONIC MUSIC

Best Dance/ Electronic Music Recording

  • BREAK MY SOUL- Beyoncé
  • Rosewood- Bonobo
  • Don't Forget My Love- Diplo & Miguel
  • I'm Good (Blue)- David Guetta & Bebe Rexha
  • Intimidated- KAYTRANADA Featuring H.E.R.
  • On My Knees- RÜFÜS DU SOL

Best Dance/Electronic Music Album

  • Renaissance- Beyoncé
  • Fragments- Bonobo
  • Diplo- Diplo
  • The Last Goodbye- ODESZA
  • Surrender- RÜFÜS DU SOL

CONTEMPORARY INSTRUMENTAL MUSIC

Best Contemporary Instrumental Album

  • Between Dreaming And Joy- Jeff Coffin
  • Not Tight- DOMi & JD Beck
  • Blooz- Grant Geissman
  • Jacob's Ladder- Brad Mehldau
  • Empire Central- Snarky Puppy

ROCK

Best Rock Performance

  • So Happy It Hurts- Bryan Adams
  • Old Man- Beck
  • Wild Child- The Black Keys
  • Broken Horses- Brandi Carlile
  • Crawl!- Idles
  • Patient Number 9- Ozzy Osbourne Featuring Jeff Beck
  • Holiday- Turnstile

Best Metal Performance

  • Call Me Little Sunshine- Ghost
  • We'll Be Back- Megadeth
  • Kill Or Be Killed- Muse
  • Degradation Rules- Ozzy Osbourne Featuring Tony Iommi
  • Blackout- Turnstile

Best Rock Song

  • Black Summer- Red Hot Chili Peppers
  • Blackout- Turnstile
  • Broken Horses- Brandi Carlile
  • Harmonia's Dream- The War On Drugs
  • Patient Number - Ozzy Osbourne Featuring Jeff Beck

Best Rock Album

  • Dropout Boogie- The Black Keys
  • The Boy Named If- Elvis Costello & The Imposters
  • Crawler- Idles
  • Mainstream Sellout- Machine Gun Kelly
  • Patient Number 9- Ozzy Osbourne
  • Lucifer On The Sofa- Spoon

ALTERNATIVE

Best Alternative Music Performance

  • There'd Better Be A Mirrorball- Arctic Monkeys
  • Certainty- Big Thief
  • King- Florence + The Machine
  • Chaise Longue- Wet Leg
  • Spitting Off The Edge Of The World- Yeah Yeah Yeahs Featuring Perfume Genius

Best Alternative Music Album

  • WE- Arcade Fire
  • Dragon New Warm Mountain I Believe In You- Big Thief
  • Fossora- Björk
  • Wet Leg- Wet Leg
  • Cool It Down- Yeah Yeah Yeahs

R&B

Best R&B Performance

  • VIRGO’S GROOVE- Beyoncé
  • Here With Me- Mary J. Blige Featuring Anderson .Paak
  • Hrs & Hrs- Muni Long
  • Over- Lucky Daye
  • Hurt Me So Good- Jazmine Sullivan

Best Traditional R&B Performance

  • Do 4 Love- Snoh Aalegra
  • Keeps On Fallin'- Babyface Featuring Ella Mai
  • PLASTIC OFF THE SOFA- Beyoncé
  • 'Round Midnight- Adam Blackstone Featuring Jazmine Sullivan
  • Good Morning Gorgeous- Mary J. Blige

Best R&B song

  • CUFF IT- Denisia "Blu June" Andrews, Beyoncé, Mary Christine Brockert, Brittany "Chi" Coney, Terius "The-Dream" Gesteelde-Diamant, Morten Ristorp, Nile Rodgers & Raphael Saadiq, songwriters (Beyoncé)
  • Good Morning Gorgeous- Mary J. Blige, David Brown, Dernst Emile II, Gabriella Wilson & Tiara Thomas, songwriters (Mary J. Blige)
  • Hrs & Hrs- Hamadi Aaabi, Dylan Graham, Priscilla Renea, Thaddis "Kuk" Harrell, Brandon John-Baptiste, Isaac Wriston & Justin Nathaniel Zim, songwriters (Muni Long)
  • Hurt Me So Good- Akeel Henry, Michael Holmes, Luca Mauti, Jazmine Sullivan & Elliott Trent, songwriters (Jazmine Sullivan)
  • Please Don't Walk Away- PJ Morton, songwriter (PJ Morton)

Best Progressive R&B Album

  • Operation Funk- Cory Henry
  • Gemini Rights- Steve Lacy
  • Drones- Terrace Martin
  • Starfruit- Moonchild
  • Red Balloon- Tank And The Bangas

Best R&B Album

  • Good Morning Gorgeous (Deluxe)- Mary J. Blige
  • Breezy (Deluxe)- Chris Brown
  • Black Radio III- Robert Glasper
  • Candydrip- Lucky Daye
  • Watch The Sun- PJ Morton

RAP

Best Rap Performance

  • GOD DID- DJ Khaled Featuring Rick Ross, Lil Wayne, Jay-Z, John Legend & Fridayy
  • Vegas- Doja Cat
  • pushin P- Gunna & Future Featuring Young Thug
  • F.N.F. (Let's Go)- Hitkidd & GloRilla
  • The Heart Part 5- Kendrick Lamar

Best Melodic Rap Performance

  • BEAUTIFUL- DJ Khaled Featuring Future & SZA
  • WAIT FOR U- Future Featuring Drake & Tems
  • First Class- Jack Harlow
  • Die Hard- Kendrick Lamar Featuring Blxst & Amanda Reifer
  • Big Energy (Live)- Latto

Best Rap Song

  • Churchill Downs- Jack Harlow Featuring Drake
  • GOD DID- DJ Khaled Featuring Rick Ross, Lil Wayne, Jay-Z, John Legend & Fridayy
  • The Heart Part 5- Kendrick Lamar
  • pushin P- Gunna & Future Featuring Young Thug
  • WAIT FOR U- Future Featuring Drake & Tems

Best Rap Album

  • GOD DID- DJ Khaled
  • I Never Liked You- Future
  • Come Home The Kids Miss You- Jack Harlow
  • Mr. Morale & The Big Steppers- Kendrick Lamar
  • It's Almost Dry- Pusha T

COUNTRY

Best Country Solo Performance

  • Heartfirst- Kelsea Ballerini
  • Something In The Orange- Zach Bryan
  • In His Arms- Miranda Lambert
  • Circles Around This Town- Maren Morris
  • Live Forever- Willie Nelson

Best Country Duo/ Group Performance

  • Wishful Drinking- Ingrid Andress & Sam Hunt
  • Midnight Rider's Prayer- Brothers Osborne
  • Outrunnin' Your Memory- Luke Combs & Miranda Lambert
  • Does He Love You – Revisited- Reba McEntire & Dolly Parton
  • Never Wanted To Be That Girl- Carly Pearce & Ashley McBryde
  • Going Where The Lonely Go- Robert Plant & Alison Krauss

Best Country Song

  • Circles Around This Town- Maren Morris
  • Doin' This- Luke Combs
  • I Bet You Think About Me (Taylor's Version) (From The Vault)- Taylor Swift
  • If I Was A Cowboy- Miranda Lambert
  • I'll Love You Till The Day I Die- Willie Nelson
  • 'Til You Can't- Cody Johnson

Best Country Album

  • Growin' Up- Luke Combs
  • Palomino- Miranda Lambert
  • Ashley McBryde Presents: Lindeville- Ashley McBryde
  • Humble Quest- Maren Morris
  • A Beautiful Time- Willie Nelson

NEW AGE

Best New Age Album

  • Positano Songs- Will Ackerman
  • Joy- Paul Avgerinos
  • Mantra Americana- Madi Das & Dave Stringer With Bhakti Without Borders
  • The Passenger- Cheryl B. Engelhardt
  • Mystic Mirror- White Sun

JAZZ

Best Improvised Jazz Solo

  • Rounds (Live)- Ambrose Akinmusire, soloist
  • Keep Holding On- Gerald Albright, soloist
  • Falling- Melissa Aldana, soloist
  • Call Of The Drum- Marcus Baylor, soloist
  • Cherokee/Koko- John Beasley, soloist
  • Endangered Species -Wayne Shorter & Leo Genovese, soloist

Best Jazz Vocal Album

  • The Evening : Live At APPARATUS- The Baylor Project
  • Linger Awhile- Samara Joy
  • Fade To Black- Carmen Lundy
  • Fifty- The Manhattan Transfer With The WDR Funkhausorchester
  • Ghost Song- Cécile McLorin Salvant

Best Jazz Instrumental Album

  • New Standards Vol. 1- Terri Lyne Carrington, Kris Davis, Linda May Han Oh, Nicholas Payton & Matthew Stevens
  • Live In Italy- Peter Erskine Trio
  • LongGone- Joshua Redman, Brad Mehldau, Christian McBride, And Brian Blade
  • Live At The Detroit Jazz Festival- Wayne Shorter, Terri Lyne Carrington, Leo Genovese & esperanza spalding
  • Parallel Motion- Yellowjackets

Best Large Jazz Ensemble Album

  • Bird Lives- John Beasley, Magnus Lindgren & SWR Big Band
  • Remembering Bob Freedman- Ron Carter & The Jazzaar Festival Big Band Directed By Christian Jacob
  • Generation Gap Jazz Orchestra- Steven Feifke, Bijon Watson, Generation Gap Jazz Orchestra
  • Center Stage- Steve Gadd, Eddie Gomez, Ronnie Cuber & WDR Big Band Conducted By Michael Abene
  • Architecture Of Storms- Remy Le Boeuf's Assembly Of Shadows

Best Latin Jazz Album

  • Fandango At The Wall In New York- Arturo O'Farrill & The Afro Latin Jazz Orchestra Featuring The Congra Patria Son Jarocho Collective
  • Crisálida- Danilo Pérez Featuring The Global Messengers
  • If You Will- Flora Purim
  • Rhythm & Soul- Arturo Sandoval
  • Música De Las Américas- Miguel Zenón

GOSPEL/ CONTEMPORARY CHRISTIAN MUSIC

Best Gospel Performance/ Song

  • Positive- Erica Campbell; Erica Campbell, Warryn Campbell & Juan Winans, songwriters
  • When I Pray- DOE; Dominique Jones & Dewitt Jones, songwriters
  • Kingdom- Maverick City Music & Kirk Franklin; Kirk Franklin, Jonathan Jay, Chandler Moore & Jacob Poole, songwriters
  • The Better Benediction- PJ Morton Featuring Zacardi Cortez, Gene Moore,- Samoht, Tim Rogers & Darrel Walls; PJ Morton, songwriter
  • Get Up- Tye Tribbett; Brandon Jones, Christopher Michael Stevens, Thaddaeus Tribbett & Tye Tribbett, songwriters

Best Contemporary Christian Music Performance/ Song

  • God Really Loves Us (Radio Version)- Crowder Featuring Dante Bowe and Maverick City Music; Dante Bowe, David Crowder, Ben Glover & Jeff Sojka, songwriters
  • So Good- DOE; Chuck Butler, Dominique Jones & Ethan Hulse, songwriters
  • For God Is With Us- for KING & COUNTRY & Hillary Scott; Josh Kerr, Jordan Reynolds, Joel Smallbone & Luke Smallbone, songwriters
  • Fear Is Not My Future- Maverick City Music & Kirk Franklin; Kirk Franklin, Nicole Hannel, Jonathan Jay, Brandon Lake & Hannah Shackelford, songwriters
  • Holy Forever- Chris Tomlin; Jason Ingram, Brian Johnson, Jenn Johnson, Chris Tomlin & Phil Wickham, songwriters
  • Hymn Of Heaven (Radio Version)- Phil Wickham; Chris Davenport, Bill Johnson, Brian Johnson & Phil Wickham, songwriters

Best Gospel Album

  • Die To Live- Maranda Curtis
  • Breakthrough: The Exodus (Live)- Ricky Dillard
  • Clarity- DOE
  • One Deluxe- Maverick City Music & Kirk Franklin
  • All Things New- Tye Tribbett

Best Contemporary Christian Music Album

  • Lion- Elevation Worship
  • Breathe- Maverick City Music
  • Life After Death- TobyMac
  • Always- Chris Tomlin
  • My Jesus- Anne Wilson

Best Roots Gospel Album

  • Let's Just Praise The Lord- Gaither Vocal Band
  • Confessio - Irish American Roots- Keith & Kristyn Getty
  • The Willie Nelson Family- Willie Nelson
  • 2:22- Karen Peck & New River
  • The Urban Hymnal- Tennessee State University Marching Band

LATIN

Best Latin Pop Album

  • AGUILERA- Christina Aguilera
  • Pasieros- Rubén Blades & Boca Livre
  • De Adentro Pa Afuera- Camilo
  • VIAJANTE- Fonseca
  • Dharma +- Sebastián Yatra

Best Música Urbana Album

  • TRAP CAKE, VOL. 2- Rauw Alejandro
  • Un Verano Sin Ti- Bad Bunny
  • LEGENDADDY- Daddy Yankee
  • La 167- Farruko
  • The Love & Sex Tape- Maluma

Best Latin Rock or Alternative Album

  • El Alimento- Cimafunk
  • Tinta y Tiempo- Jorge Drexler
  • 1940 Carmen- Mon Laferte
  • Alegoría- Gaby Moreno
  • Los Años Salvajes- Fito Paez
  • MOTOMAMI- Rosalía

Best Regional Mexican Music Album

  • Abeja Reina- Chiquis
  • Un Canto por México - El Musical- Natalia Lafourcade
  • La Reunión (Deluxe)- Los Tigres Del Norte
  • EP #1 Forajido- Christian Nodal
  • Qué Ganas de Verte (Deluxe)- Marco Antonio Solís

Best Tropical Latin Album

  • Pa'lla Voy- Marc Anthony
  • Quiero Verte Feliz- La Santa Cecilia
  • Lado A Lado B- Víctor Manuelle
  • Legendario- Tito Nieves
  • Imágenes Latinas- Spanish Harlem Orchestra
  • Cumbiana II- Carlos Vives

AMERICAN ROOTS MUSIC

Best American Roots Performance

  • Someday It'll All Make Sense (Bluegrass Version)- Bill Anderson Featuring Dolly Parton
  • Life According To Raechel- Madison Cunningham
  • Oh Betty- Fantastic Negrito
  • Stompin' Ground- Aaron Neville With The Dirty Dozen Brass Band
  • Prodigal Daughter- Aoife O'Donovan & Allison Russell

Best Americana Performance

  • Silver Moon [A Tribute To Michael Nesmith]- Eric Alexandrakis
  • There You Go Again- Asleep At The Wheel Featuring Lyle Lovett
  • The Message- Blind Boys Of Alabama Featuring Black Violin
  • You And Me On The Rock- Brandi Carlile Featuring Lucius
  • Made Up Mind- Bonnie Raitt

Best American Roots Song

  • Bright Star- Anaïs Mitchell
  • Forever- Sheryl Crow
  • High And Lonesome- Robert Plant & Alison Krauss
  • Just Like That- Bonnie Raitt
  • Prodigal Daughter- Aoife O'Donovan & Allison Russell
  • You And Me On The Rock- Brandi Carlile Featuring Lucius

Best Americana Album

  • In These Silent Days- Brandi Carlile
  • Things Happen That Way- Dr. John
  • Good To Be...- Keb' Mo'
  • Raise The Roof- Robert Plant & Alison Krauss
  • Just Like That...- Bonnie Raitt

Best Bluegrass Album

  • Toward The Fray- The Infamous Stringdusters
  • Almost Proud- The Del McCoury Band
  • Calling You From My Mountain- Peter Rowan
  • Crooked Tree- Molly Tuttle & Golden Highway
  • Get Yourself Outside- Yonder Mountain String Band

Best Traditional Blues Album

  • Heavy Load Blues- Gov't Mule
  • The Blues Don’t Lie- Buddy Guy
  • Get On Board- Taj Mahal & Ry Cooder
  • The Sun Is Shining Down- John Mayall
  • Mississippi Son- Charlie Musselwhite

Best Contemporary Blue Album

  • Done Come Too Far- Shemekia Copeland
  • Crown- Eric Gales
  • Bloodline Maintenance- Ben Harper
  • Set Sail- North Mississippi Allstars
  • Brother Johnny- Edgar Winter

Best Folk Album

  • Spellbound- Judy Collins
  • Revealer- Madison Cunningham
  • The Light At The End Of The Line- Janis Ian
  • Age Of Apathy- Aoife O'Donovan
  • Hell On Church Street- Punch Brothers

Best Regional Roots Music Album

  • Full Circle- Sean Ardoin And Kreole Rock And Soul Featuring LSU Golden Band From Tigerland
  • Natalie Noelani- Natalie Ai Kamauu
  • Halau Hula Keali'i O Nalani - Live At The Getty Center- Halau Hula Keali'i O Nalani
  • Lucky Man- Nathan & The Zydeco Cha Chas
  • Live At The 2022 New Orleans Jazz & Heritage Festival- Ranky Tanky

REGGAE

Best Reggae Album

  • The Kalling- Kabaka Pyramid
  • Gifted- Koffee
  • Scorcha- Sean Paul
  • Third Time's The Charm- Protoje
  • Com Fly Wid Mi- Shaggy

GLOBAL MUSIC

Best Global Music Performance

  • Udhero Na- Arooj Aftab & Anoushka Shankar
  • Gimme Love- Matt B & Eddy Kenzo
  • Last Last- Burna Boy
  • Neva Bow Down- Rocky Dawuni Featuring Blvk H3ro
  • Bayethe- Wouter Kellerman, Zakes Bantwini & Nomcebo Zikode

Best Global Music Album

  • Shuruaat- Berklee Indian Ensemble
  • Love, Damini- Burna Boy
  • Queen Of Sheba- Angélique Kidjo & Ibrahim Maalouf
  • Between Us... (Live) - Anoushka Shankar, Metropole Orkest & Jules Buckley Featuring Manu Delago
  • Sakura- Masa Takumi

CHILDREN’S

Best Children’s Music Album

  • Into The Little Blue House- Wendy And DB
  • Los Fabulosos- Lucky Diaz And The Family Jam Band
  • The Movement- Alphabet Rockers
  • Ready Set Go!- Divinity Roxx
  • Space Cadet- Justin Roberts

SPOKEN WORD

Best Spoken Word Album

  • Act Like You Got Some Sense- Jamie Foxx
  • All About Me!: My Remarkable Life In Show Business By Mel Brooks- Mel Brooks
  • Aristotle And Dante Dive Into The Waters Of The World- Lin-Manuel Miranda
  • Finding Me- Viola Davis
  • Music Is History- Questlove

Best Spoken Poetry Album

  • Black Men Are Precious- Ethelbert Miller
  • Call Us What We Carry: Poems- Amanda Gorman
  • Hiding In Plain View- Malcolm-Jamal Warner
  • The Poet Who Sat By The Door- J. Ivy
  • You Will Be Someone's Ancestor. Act Accordingly.- Amir Sulaiman

COMEDY

Best Comedy Album

  • The Closer- Dave Chappelle
  • Comedy Monster- Jim Gaffigan
  • A Little Brains, A Little Talent- Randy Rainbow
  • Sorry- Louis CK
  • We All Scream- Patton Oswalt

MUSICAL THEATER

Best Musical Theater Album

  • Caroline, Or Change (New Broadway Cast)
  • Into The Woods (2022 Broadway Cast Recording)
  • MJ The Musical (Original Broadway Cast)
  • Mr. Saturday Night (Original Broadway Cast)
  • Six: Live On Opening Night (Original Broadway Cast)
  • A Strange Loop (Original Broadway Cast)

MUSIC FOR VISUAL MEDIA

Best Compilation Soundtrack for Visual Media

  • ELVIS- Various Artists
  • Encanto- Various Artists
  • Stranger Things: Soundtrack from the Netflix Series, Season 4 (Vol 2)- Various Artists
  • Top Gun: Maverick- Harold Faltermeyer, Lady Gaga, Hans Zimmer & Lorne Balfe
  • West Side Story - Various Artists

Best Score Soundtrack for Visual Media

  • The Batman- Michael Giacchino, composer
  • Encanto- Germaine Franco, composer
  • No Time To Die- Hans Zimmer, composer
  • The Power Of The Dog- Jonny Greenwood, composer
  • Succession: Season 3- Nicholas Britell, composer

Best Score Soundtrack for Video Games and Other Interactive Media

  • Aliens: Fireteam Elite- Austin Wintory, composer
  • Assassin's Creed Valhalla: Dawn Of Ragnarok- Stephanie Economou, composer
  • Call Of Duty®: Vanguard- Bear McCreary, composer
  • Marvel's Guardians Of The Galaxy- Richard Jacques, composer
  • Old World- Christopher Tin, composer

Best Song Written for Visual Media

  • Be Alive [From King Richard]- Beyoncé
  • Carolina [From Where The Crawdads Sing]- Taylor Swift
  • Hold My Hand [From Top Gun: Maverick]- Lady Gaga
  • Keep Rising (The Woman King) [From The Woman King]- Jessy Wilson Featuring Angelique Kidjo
  • Nobody Like U [From Turning Red]- 4*Town, Jordan Fisher, Finneas O'Connell, Josh Levi, Topher Ngo, Grayson Villanueva)
  • We Don't Talk About Bruno [From Encanto]
  • Lin-Manuel Miranda, songwriter

COMPOSING/ ARRANGING

Best Instrumental Composition

  • African Tales- Paquito D'Rivera, composer (Tasha Warren & Dave Eggar)
  • El País Invisible- Miguel Zenón, composer (Miguel Zenón, José Antonio Zayas Cabán, Ryan Smith & Casey Rafn)
  • Fronteras (Borders) Suite: Al-Musafir Blues- Danilo Pérez, composer (Danilo Pérez Featuring The Global Messengers)
  • Refuge- Geoffrey Keezer, composer (Geoffrey Keezer)
  • Snapshots- Pascal Le Boeuf, composer (Tasha Warren & Dave Eggar)

Best Arrangement, Instrumental or A Cappella

  • As Days Go By (An Arrangement Of The Family Matters Theme Song)- Armand Hutton, arranger (Armand Hutton Featuring Terrell Hunt & Just 6)
  • How Deep Is Your Love- Matt Cusson, arranger (Kings Return)
  • Main Titles (Doctor Strange In The Multiverse Of Madness)- Danny Elfman, arranger (Danny Elfman)
  • Minnesota, WI- Remy Le Boeuf, arranger (Remy Le Boeuf)
  • Scrapple From The Apple- John Beasley, arranger (Magnus Lindgren, John Beasley & The SWR Big Band Featuring Martin Aeur)

Best Arrangement, Instrumental and Vocals

  • Let It Happen- Louis Cole, arranger (Louis Cole)
  • Never Gonna Be Alone- Jacob Collier, arranger (Jacob Collier Featuring Lizzy McAlpine & John Mayer)
  • Optimistic Voices / No Love Dying- Cécile McLorin Salvant, arranger (Cécile McLorin Salvant)
  • Songbird (Orchestral Version)- Vince Mendoza, arranger (Christine McVie)
  • 2 + 2 = 5 (Arr. Nathan Schram)- Nathan Schram & Becca Stevens, arrangers (Becca Stevens & Attacca Quartet)

PACKAGE, NOTES, AND HISTORICAL

Best Recording Package

  • Beginningless Beginning- Chun-Tien Hsia & Qing-Yang Xiao, art directors (Tamsui-Kavalan Chinese Orchestra)
  • Divers- William Stichter, art director (Soporus)
  • Everything Was Beautiful- Mark Farrow, art director (Spiritualized)
  • Telos- Ming Liu, art director (Fann)
  • Voyeurist- Tnsn Dvsn, art director (Underoath)

Best Boxed Or Special Limited Edition Package

  • Artists Inspired By Music: Interscope Reimagined- Josh Abraham, Steve Berman, Jimmy Iovine, John Janick & Jason Sangerman, art directors (Various Artists)
  • Big Mess- Berit Gwendolyn Gilma, art director (Danny Elfman)
  • Black Pumas (Collector's Edition Box Set)- Jenna Krackenberger, Anna McCaleb & Preacher, art directors (Black Pumas)
  • Book- Paul Sahre, art director (They Might Be Giants)
  • In And Out Of The Garden: Madison Square Garden ’81 ’82 ’83- Lisa Glines, Doran Tyson & Dave Van Patten, art directors (The Grateful Dead)

Best Album Notes

  • The American Clavé Recordings- Fernando González, album notes writer (Astor Piazzolla)
  • Andy Irvine & Paul Brady- Gareth Murphy, album notes writer (Andy Irvine & Paul Brady)
  • Harry Partch, 1942- John Schneider, album notes writer (Harry Partch)
  • Life's Work: A Retrospective- Ted Olson, album notes writer (Doc Watson)
  • Yankee Hotel Foxtrot (20th Anniversary Super Deluxe Edition)- Bob Mehr, album notes writer (Wilco)

Best Historical Album

  • Against The Odds: 1974-1982- Tommy Manzi, Steve Rosenthal & Ken Shipley, compilation producers; Michael Graves, mastering engineer; Tom Camuso, restoration engineer (Blondie)
  • The Goldberg Variations - The Complete Unreleased 1981 Studio Sessions- Robert Russ, compilation producer; Martin Kistner, mastering engineer (Glenn Gould)
  • Life’s Work: A Retrospective- Scott Billington, Ted Olson & Mason Williams, compilation producers; Paul Blakemore, mastering engineer (Doc Watson)
  • To Whom It May Concern...- Jonathan Sklute, compilation producer; Kevin Marques Moo, mastering engineer (Freestyle Fellowship)
  • Yankee Hotel Foxtrot (20th Anniversary Super Deluxe Edition)- Cheryl Pawelski & Jeff Tweedy, compilation producers; Bob Ludwig, mastering engineer (Wilco)

SONGWRITING

Songwriter of the Year, Non-Classical

  • Amy Allen
  • Nija Charles
  • Tobias Jesso Jr.
  • The-Dream
  • Laura Veltz

PRODUCTION

Best Engineered Album, Non-Classical

  • Adolescence- Baynk
  • Black Radio III- Robert Glasper
  • Chloë and the Next 20th Century- Father John Misty
  • Harry's House- Harry Styles
  • Wet Leg- Wet Leg

Producer of the Year, Non-Classical

  • Jack Antonoff
  • Dan Auerbach
  • Boi-1da
  • Dahi
  • Dernst "D'mile" Emile II

Best Remixed Recording

  • About Damn Time (Purple Disco Machine Remix)- Purple Disco Machine, remixer (Lizzo)
  • BREAK MY SOUL (Terry Hunter Remix)- Terry Hunter, remixer (Beyoncé)
  • Easy Lover (Four Tet Remix)- Four Tet, remixer (Ellie Goulding)
  • Slow Song (Paul Woolford Remix)- Paul Woolford, remixer (The Knocks & Dragonette)
  • Too Late Now (Soulwax Remix)- Soulwax, remixers (Wet Leg)

Best Immersive Audio Album

  • AGUILERA- Christina Aguilera
  • Divine Tides- Stewart Copeland & Ricky Kej
  • Memories...Do Not Open- The Chainsmokers
  • Picturing The Invisible - Focus 1- Jane Ira Bloom
  • Tuvayhun — Beatitudes For A Wounded World- Nidarosdomens Jentekor & Trondheimsolistene

Best Engineered Album, Classical

  • Bates: Philharmonia Fantastique - The Making Of The Orchestra
  • Shawn Murphy, Charlie Post & Gary Rydstrom, engineers; Michael Romanowski, mastering engineer (Edwin Outwater & Chicago Symphony Orchestra)
  • Beethoven: Symphony No. 6; Stucky: Silent Spring
  • Mark Donahue, engineer; Mark Donahue, mastering engineer (Manfred Honeck & Pittsburgh Symphony Orchestra)
  • Perspectives
  • Jonathan Lackey, Bill Maylone & Dan Nichols, engineers; Joe Lambert, mastering engineer (Third Coast Percussion)
  • Tuvayhun - Beatitudes For A Wounded World
  • Morten Lindberg, engineer; Morten Lindberg, mastering engineer (Anita Brevik, Nidarosdomens Jentekor & Trondheimsolistene)
  • Williams: Violin Concerto No. 2 & Selected Film Themes
  • Bernhard Güttler, Shawn Murphy & Nick Squire, engineers; Christoph Stickel, mastering engineer (Anne-Sophie Mutter, John Williams & Boston Symphony Orchestra)

Producer of the Year, Classical

  • Jonathan Allen
  • Christoph Franke
  • James Ginsburg
  • Elaine Martone
  • Judith Sherman

CLASSICAL

Best Orchestral Performance

  • Adams, John Luther: Sila - The Breath Of The World
  • Dvořák: Symphonies Nos. 7-9
  • Eastman: Stay On It
  • John Williams - The Berlin Concert
  • Works By Florence Price, Jessie Montgomery, Valerie Coleman

Best Opera Recording

  • Aucoin: Eurydice
  • Yannick Nézet-Séguin, conductor; Barry Banks, Nathan Berg, Joshua Hopkins, Erin Morley & Jakub Józef Orliński; David Frost, producer (The Metropolitan Opera Orchestra; The Metropolitan Opera Chorus)
  • Blanchard: Fire Shut Up In My Bones
  • Yannick Nézet-Séguin, conductor; Angel Blue, Will Liverman, Latonia Moore & Walter Russell III; David Frost, producer (The Metropolitan Opera Orchestra; The Metropolitan Opera Chorus)
  • Davis: X - The Life And Times Of Malcolm X
  • Gil Rose, conductor; Ronnita Miller, Whitney Morrison, Victor Robertson & Davóne Tines; Gil Rose, producer (Boston Modern Orchestra Project; Odyssey Opera Chorus)

Best Choral Performance

  • Bach: St. John Passion
  • John Eliot Gardiner, conductor (English Baroque Soloists; Monteverdi Choir)
  • Born- Donald Nally, conductor (Dominic German, Maren Montalbano, Rebecca Myers & James Reese; The Crossing)
  • Verdi: Requiem - The Met Remembers 9/11
  • Yannick Nézet-Séguin, conductor; Donald Palumbo, chorus master (Michelle DeYoung, Eric Owens, Ailyn Pérez & Matthew Polenzani; The Metropolitan Opera Orchestra; The Metropolitan Opera Chorus)

Best Chamber Music/ Small Ensemble Performance

  • Beethoven: Complete String Quartets, Volume 2 - The Middle Quartets- Dover Quartet
  • Musical Remembrances- Neave Trio
  • Perspectives- Third Coast Percussion
  • Shaw: Evergreen- Attacca Quartet
  • What Is American- PUBLIQuartet

Best Classical Instrumental Solo

  • Abels: Isolation Variation- Hilary Hahn
  • Bach: The Art Of Life- Daniil Trifonov
  • Beethoven: Diabelli Variations- Mitsuko Uchida
  • Letters For The Future- Time For Three; Xian Zhang, conductor (The Philadelphia Orchestra)
  • A Night In Upper Town - The Music Of Zoran Krajacic- Mak Grgić

Best Classical Solo Vocal Album

  • Eden- Joyce DiDonato, soloist; Maxim Emelyanychev, conductor (Il Pomo D’Oro)
  • How Do I Find You- Sasha Cooke, soloist; Kirill Kuzmin, pianist
  • Okpebholo: Lord, How Come Me Here?- Will Liverman, soloist; Paul Sánchez, pianist (J’Nai Bridges & Caen Thomason-Redus)
  • Stranger - Works For Tenor By Nico Muhly- Nicholas Phan, soloist (Eric Jacobson; Brooklyn Rider & The Knights; Reginald Mobley)
  • Voice Of Nature - The Anthropocene- Renée Fleming, soloist; Yannick Nézet-Séguin, pianist

Best Classical Compendium

  • An Adoption Story- Starr Parodi & Kitt Wakeley; Jeff Fair, Starr Parodi & Kitt Wakeley, producers
  • Aspire- JP Jofre & Seunghee Lee; Enrico Fagone, conductor; Jonathan Allen, producer
  • A Concert For Ukraine- Yannick Nézet-Séguin, conductor; David Frost, producer
  • The Lost Birds- Voces8; Barnaby Smith & Christopher Tin, conductors; Sean Patrick Flahaven & Christopher Tin, producers

Best Contemporary Classical Composition

  • Akiho: Ligneous Suite- Andy Akiho, composer (Ian Rosenbaum & Dover Quartet)
  • Bermel: Intonations- Derek Bermel, composer (Jack Quartet)
  • Gubaidulina: The Wrath Of God- Sofia Gubaidulina, composer (Andris Nelsons & Gewandhausorchester)
  • Puts: Contact- Kevin Puts, composer (Xian Zhang, Time for Three & The Philadelphia Orchestra)
  • Simon: Requiem For The Enslaved- Carlos Simon, composer (Carlos Simon, MK Zulu, Marco Pavé & Hub New Music)

MUSIC VIDEO/ FILM

Best Music Video

  • Easy On Me- Adele
  • Yet To Come- BTS
  • Woman- Doja Cat
  • The Heart Part 5- Kendrick Lamar
  • As It Was- Harry Styles
  • All Too Well: The Short Film- Taylor Swift

Best Music Film

  • Adele One Night Only- Adele
  • Our World- Justin Bieber
  • Billie Eilish Live At The O2- Billie Eilish
  • Motomami (Rosalía Tiktok Live Performance)- Rosalía
  • Jazz Fest: A New Orleans Story- (Various Artists)
  • A Band A Brotherhood A Barn- Neil Young & Crazy Horse

Featured Image Credit: Priscilla Grant/Everett Collection/Alamy Live News

Topics: Grammys, Music, Celebrity

Velentina Boulter
More like this

Chosen for YouChosen for You

Sport

Harry Kane wouldn’t have been allowed on the pitch if he’d worn OneLove armband

a day ago

Most Read StoriesMost Read

Ex-Miss Croatia says Qatar needs to respect her way of life as she risks prison arrest

17 hours ago